Kamień Pomorski

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Miejscowość w województwie zachodniopomorskim, położone nad Zalewem Kamieńskim. Geograficznie znajduje się w północnej części Pomorza Szczecińskiego, a centrum Kamienia Pomorskiego jest oddalone o 8 kilometrów od Morza Bałtyckiego.

Przez most zwodzony wiedzie np. z Międzywodzia najkrótsza droga do Kamienia Pomorskiego. Oglądany z Przystani na uboczu nie powinien nikogo rozczarować. Miasto szczyci się bowiem nie tylko romańsko-gotycką katedrą św. Jana Chrzciciela, gotyckim ratuszem, XIV-wieczną Bramą Wolińską, wystawioną w tym samym czasie Wieżą Piastowską współtworzącymi zachowany do dziś, średniowieczny układ przestrzenny, ale także wystawionym w XIV w. kościołem św. Mikołaja czy słowiańskim cmentarzyskiem. Mimo, iż podczas wyzwolenia po II wojnie światowej w marcu 1945 roku zniszczeniu 40% zabudowy miasta, to i tak istnieje wiele ciekawych zabytków.

Historia Kamienia Pomorskiego sięga blisko 1850 lat, jako że w jego okolicy istniała wówczas osada nazywana Rugium zaznaczona na mapie Ptolemeusza z lat 142-147 n.e. Historia i zabytki to jednak nie wszystkie zalety miejscowości. Tworząca przy niej rozlewisko rzeka Dziwna, Zalew Kamieński i Zatoka Wrzosówka wykorzystywane są bowiem do celów rekreacyjnych i zachwycają przyjezdnych swoimi widokami.

Miasto otrzymało prawa miejskie w 1274 roku natomiast już wcześniej miedzy IX a XI wiekiem była tu osada rybacka i portowa, natomiast w 1876 odkryto źródła solankowe. A później zaczęto też stosować borowinę z okolicznych torfowisk przez co w miejscowości rozwinęło się lecznictwo uzdrowiskowo-wypoczynkowe. Obecnie w Kamieniu Pomorskim znajduje się pięć zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Leczenie w następujących kierunkach:choroby reumatyczne, choroby kardiologiczne, choroby dolnych dróg oddechowych, choroby neurologiczne, choroby ortopedyczno-urazowe oraz choroby dziecięce.

Ciekawostką i niewątpliwie atrakcją turystyczną jest pochodzenie nazwy miasta. Nazwa łączona jest z ogromnym głazem narzutowym - w najszerszym miejscu o obwodzie 20 m, dawniej kamień był jeszcze większy -prawie trzykrotnie ale w XIX wieku pozyskiwano z niego materiał budowlany. Położonym w korycie Dziwny przy brzegu Wyspy Chrząszczewskiej, nazywany "Głazem Królewskim" wiążą się z nim różne legendy.

W mieście organizuje się liczne wydarzenia kulturalne a najważniejsze z nich to Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej czy Dni Kultury Chrześcijańskiej Ottonalia.



Tekst: Sandra Nejranowska-Białka


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja