Dworek Ewalda Jürgena von Kleista

Być może i najbardziej niepozorny obiekt na całym Osiedlu Katedralnym w mieście, za to szczególnie wartościowy dla świata nauki. W tym to właśnie miejscu Ewald Jürgen von Kleist wykonał pierwszą na świecie udaną próbę kondensatora elektrycznego. Działo się to w październiku 1745 roku - prawie 3 lata przed śmiercią uczonego.

Urządzenie skonstruowane przez dziekana kamieńskiej kapituły katedralnej nie wymagało szczególnie rzadkich materiałów. Do szklanej butelki wlewało się spirytus bądź wodę, a następnie zamykało szczelnie korkiem - przebitym miedzianym prętem. Zetknięcie metalu z naładowanym elektrycznie ciałem powodowało (za pośrednictwem cieczy) ujemne lub dodatnie ładowanie wewnętrznych ścianek butelki. Wydajność kondensatora znacząco zwiększało pokrycie jej z obu stron folią przewodzącą prąd.

Tzw. Butelka Kleista nie przeszła do powszechnej historii. Przyrząd działający na w zasadzie identycznej zasadzie - słynną butelkę lejdejską - zbudował jeszcze w tym samym roku, niezależnie od Kleista, holenderski uczony - prof. fizyki Pieter van Musschenbroek. O osiągnięciach E.J. Kleista przypomina tablica pamiątkowa na kamieniu przed zabytkowym dworkiem. Pomnik ufundowało Europejskie Towarzystwo Fizyczne, uznając to miejsce za wyjątkowo istotne w historii rozwoju ścisłych nauk fizycznych.

Historia samego zabytku sięga XIV stulecia, kiedy to budowano Osiedle Katedralne w Kamieniu Pomorskim. Pierwotnie dworek pełnił funkcję kurii dziekana. Budynek kilkukrotnie przebudowywano - m.in. z powodu pożarów - dzisiejszy kształt uzyskał ok. XVIII stulecia. Dworek E.J. von Kleista służył również jako dom burmistrzów, siedziba różnych urzędów czy szpital. Po II WŚ popadł w niemal całkowitą ruinę, są jednak realne widoki na przywrócenie zabytkowi dawnej świetności.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Niepozorny, przez lata zaniedbywany, za to istotny dla nauki zabytek. W XVIII-wiecznym dworku, oryginalnie wybudowanym w XIII/XIV w. jako kuria dziekana w Kamieniu Pomorskim, mieszkał Ewald Jürgen von Kleist. To właśnie ten uczony przeprowadził pierwszą udaną próbę kondensatora elektrycznego, choć w historii zapisała się nieznacznie młodsza butelka lejdejska.

Dworek Ewalda Jürgena von Kleista adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dworek Ewalda Jürgena von Kleista, zobacz gdzie w Dziwnowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dworek Ewalda Jürgena von Kleista.
  • Ulica
    Plac Katedralny
    Dworek Ewalda Jürgena von Kleista mieści się przy ulicy Plac Katedralny w Dziwnowie
  • 72-400 Kamień Pomorski
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dworek Ewalda Jürgena von Kleista opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij