Zabytkowe Falochrony Stawa Młyny

Wielce oryginalnym zabytkiem Świnoujścia są tamtejsze falochrony wystawione na polecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III w latach 1818-23. Architekci i budowniczowie wciąż darzą je wyjątkowym podziwem, jako że wzniesione w okresie kiedy nie znano jeszcze żelbetonu, zbudowane z kamienia przy użyciu zaprawy murarskiej, wciąż skutecznie nie dopuszczają do zapiaszczenia ujścia Świny do Bałtyku. Oba wpuszczone są daleko w morze.

Krótszy falochron zachodni, zachowany do dziś niemal bez żadnych przeróbek ma długość ok. 250 m, szerokość ok. 7 m, wystaje ponad powierzchnię wody ok. 1,5 m. Jest zakończony stawą nabieżnikową „Młyny”, wyznaczającą wejście na tor wodny Świnoujście – Szczecin. Stanowi ona atrapę białego wiatraka, który obok wspomnianej już latarni morskiej jest charakterystycznym symbolem miasta (w latach 30 XIX w. w Świnoujściu było 10 wiatraków).

Falochron wschodni ma długość 1400 m, tę samą co zachodni szerokość, jest jednak znacznie wyższy, ozdobiony na wschodnim boku koroną z ciosanego granitu zalaną jednak żelbetonem w latach 80 XX w. Po obu falochronach wiodą trasy spacerowe, jedne z najpopularniejszych w całym Świnoujściu.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Konstrukcja pochodząca z I połowy XIX stulecia, wzniesiona na polecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Celem było - powstrzymanie zapiaszczenia ujścia rzeki Świny, by duże jednostki mogły swobodnie wpływać do portu. Założenia udało się osiągnąć, a typowa solidność wykonania sprawiła, że falochrony Stawa Młyny (250 i 1400 m długości) wciąż spełniają swoją rolę.

Zabytkowe Falochrony Stawa Młyny adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zabytkowe Falochrony Stawa Młyny, zobacz gdzie w Dziwnowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zabytkowe Falochrony Stawa Młyny.
  • Ulica
    Ku Morzu
    Zabytkowe Falochrony Stawa Młyny mieści się przy ulicy Ku Morzu w Dziwnowie
  • 72-600 Świnoujście
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zabytkowe Falochrony Stawa Młyny opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij